Rozhovory : BARIÉRA (7/2002)

Na úvod by ste sa mohli predstavit…
Jožo Krtko: Sme z Banskej Bystrice a hráme v zostave: Dudo (bicie), Kosto (basa, spev), Jožo Krtko (gitara), Jaro (spev). Naša kapela nie je založená na umeleckých výkonoch ale na medziludských vztahoch – tým sa možno líšime od mnohých iných.

Kedy a za akých okolností ste sa dali dokopy? Prešli ste nejakými personálnymi zmenami?
Jožo Krtko: Dokopy sme sa dali niekedy v roku 1995 ale o kapele sa dá hovorit zhruba okolo roku ´96 – ´97 (možno ´98). Z pôvodnej zostavy som zostal iba ja, ostatní sú „noví“. Najnovšia personálnou zmenou je spevák Jaro, ktorý s nami funguje od zaciatku tohto roka. Dovtedy sme mali takmer rocnú prestávku, pretože nám nejakí curáci vykradli skúšobnu.

Existuje nejaká punková kapela, s ktorou nie ste ochotní hrat?
Jožo Krtko: Nechcel som o týchto veciach hovorit, ale ty si zacal… Musím povedat, že tých kapiel je kvantum. Sú to všetci úcastníci komercného výberu Punk Rock Made In Slovakia I aj II. Viem, že väcšina tých kapiel nedostala za uverejnenie skladby ani korunu, ale tým horšie pre nich – ich peniaze zhrabol Polygram a Lamo. Možno, že tie skupiny pomohli sami sebe zviditelnit sa, ale na druhej strane si poriadne nasrali do huby, lebo pošpinili to, o com spievajú. Vlastne mnohé ani nespievajú, takže to je jedno… Ešte by som pri tejto otázke vyzdvihol Zónu A a ich arogantné správanie. To, co som doteraz povedal samozrejme platí pre koncerty, ktoré organizujeme my. Nedá sa to povedat o koncertoch a festivaloch, ktoré robí niekto iný, lebo tam si vyberá kapely on.

Z Banskej Bystrice pochádza mimo iného Hasiaci prístroj a dnes už rozpadnutá kapela MSR. Aký vztah s nimi máte?
Jožo Krtko: Úplne normálny. U Dušana Ivana z Hasiaceho prístroja sme nahrávali obidva naše albumy. V zaciatkoch nám pomohol, lebo nás dohadzoval na nejaké jeho koncerty. Ako kapela sú podla mna úplne mimo. Desat rokov hrajú tie isté skladby, ktoré medzicasom niekedy stratili svoju aktuálnost. Je to to isté, ako keby Šanov 1 teraz tlacil ludom skladbu „Moskva slzám neverí“… Z MSR poznám osobne len Slamáka, ale pravdu povediac, tá kapela ma vôbec nezaujíma.

Naposledy som vás videl hrat pred štyrmi rokmi v Bratislave pri Dunaji. Odvtedy som nepocul o žiadnom vašom koncerte. Ako casto koncertujete?
Jožo Krtko: Mali sme pauzu kvôli skúšobni. Medzitým sme odohrali nieco v Cechách, ale teraz som si uvedomil, že na Slovensku sme nehrali vyše dvoch rokov. Vždy to kvôli niecomu odpadlo. Možno aj preto, že sme sa viac sústredili na tie Cechy. Zmena však nastáva od septembra, ked plánujeme a verím, že aj spravíme menšiu šnúru po Slovensku. Mali by tam byt Nové Zámky, Liptovský Mikuláš, Rimavská Sobota, Košice, Vrútky, Žilina… a možno aj nejaké Cechy.

Teraz vás caká v júli festival organizovaný Konfliktom, kde ešte vás možno zastihnút?
Jožo Krtko: Nieco som už povedal, okrem toho ešte v auguste na punkovom festivale Remata. Nie je to ešte isté na 100 %, ale malo by to vyjst. Pri tejto príležitosti by som ešte chcel povedat, že máme viacero možností hrat v zahranicí, no castokrát to stroskotáva na tom, že nemáme vhodné auto na takéto dlhé cesty. Preto by som chcel poprosit niekoho ochotného, kto má vhodné auto a išiel by s nami, aby sa mi ozval. Urcite by dostal preplatený benzín, žrádlo a aj nieco navyše. Po Cechách a Slovensku chodíme na rôznych škodovkách a 1203 – kách.

Kto alebo co vás v živote najviac obmedzuje?
Jožo Krtko: To je otázka na hodne dlhý pokec. Strucne by som však povedal, že nezmyselné zákony, kvantum debilov, ktorých denne stretávam, jednoducho táto spolocnost. Jaro: Lahostajnost, neúprimnost, intolerancia, násilie…

Je niekto z Toy Pištols vegetarián, alebo ste všetci všežrúti?
Jaro: Všežrúti ako remen!

Aký postoj máte k drogám, alkoholu a tabakovým výrobkom?
Jožo Krtko: Som proti tvrdým drogám. Na druhej strane, nech si robí každý co chce, dôležité je, aby potom za to niesol zodpovednost. Ja nefajcím, obcas si vypijem a obcas aj pohúlim.
Jaro: Poniektorí viac a poniektorí menej negatívny…

Co hovoríte na kapely ako Plusmínus, ci Iné kafe?
Jožo Krtko: Nemám rád biznis v punku. Kapely, ktoré som predtým spomínal sú však iba špickou ladovca. Je tu ešte niekolko dalších, ktoré ludia tak nevnímajú a pritom sú na tom podobne (Horkýže Slíže, Zóna A, Visací Zámek…)
Jaro: Na to už Jožo ciastocne odpovedal v tretej otázke, ale co sa mna týka, vôbec mi nevadí, že existujú, skôr naopak. Aspon vieme, že urcite nechceme skoncit ako oni.

Ste za vstup Slovenska do NATO, EÚ..? Co si myslíte o tom, že sme clenom OECD?
Jožo Krtko: To je tažká otázka. Principiálne som proti vstupu do NATO aj EÚ. Na druhej strane, ak tam nevstúpime, tak to, co tu vznikne bude niekolkonásobne horšie, ako je súcasnost. Naša ekonomika padne ešte viac na hubu, ako doteraz – celé to vystihuje heslo našej kapely: „Prispôsob sa, alebo zdochni!“
Jaro: NATO zásadne odmietam – ved to sú zelené mozgy a tie ešte nikdy nic dobré nevymysleli. EÚ je typickým príkladom toho, ako dokážu politici skurvit aj dobrú myšlienku. Pretože na spájaní nie je nic zlé, ak je výhodné pre všetkých a nie iba pre jednu stranu, ako je to v prípade súcasného fungovania tejto organizácie. A to, že sme clenom zoskupenia najbohatších štátov sveta (OECD) nepotrebuje komentár už vôbec – akurát sa dá na tom dobre zasmiat.

V septembri sa konajú parlamentné volby. Pôjdete volit?
Jožo Krtko: Urcite! A viem už aj koho. Bude to ZRS na cele s „robotníkom“ Jánom Luptákom. Viem, že sa do parlamentu nedostane a môj hlas nebude prerozdelený v prospech strán v parlamente ako v prípade, keby som nešiel volit.
Jaro: Samozrejme! Zásadne však volím strany, ktoré sa do parlamentu nedostanú. Je to ovela lepšie, než nechat prepadnút môj hlas. To som ho rovno mohol dat diktátorovi Vladovi!

Existuje album od nejakej skupiny, ktorému by ste bez váhania dali plný pocet?
Jožo Krtko: Davová Psychóza – „Kríza Vedomia“. Podla mna je to najlepšia kapela na svete. Keby boli Anglicania, vedel by to celý svet. Už sa teším na ich nový album, ktorý dúfam bude prinajmenšom taký dobrý ako tie doterajšie. Mal by vyjst do konca roka.
Jaro: Dead Kennedys – „Fresh Fruit For Rotting Vegetables“

Musím pochválit hlavne originálny spev Toy Pištols a texty. Kto ich skladá?
Jaro: To má na starosti Krtko a my mu do toho nešaháme, lebo si myslíme, že každý by mal robit to, co vie – a skladat songy, to on teda umí!

Akú budúcnost predpovedáte punku?
Jaro: Pokým bude existovat spolocnost postavená na tých základoch ako dnes – nespravodlivost, vykoristovanie a manipulácia, dovtedy bude existovat aj punk. Takže ho caká skvelá budúcnost.

Ktoré vaše piesne najradšej hrávate?
Jaro: Všetky, na ktorých sa dohodneme.
Jožo Krtko: Ja najradšej hrávam Vojnu, Krurú realitu a Vivat Slovakia. Z najnovších to bude asi Srat na Biely dom.

Ktoré skupiny vás najviac ovplyvnili?
Jaro: To je individuálne. Každý máme iný hudobný vkus…
Jožo Krtko: Toy Dolls, Clash, Zóna A, Davová Psychóza, ZNC, Jaksi Taksi, Varukers. Je toho vela, to sú však také nosné kapely.

Sledovali ste výkon slovenských hokejistov na MS vo Švédsku? Co hovoríte na zlatú medailu?
Jožo Krtko: Sledoval som a potešilo ma to.
Jaro: Je to síce pekné, ale chlieb kvôli tomu lacnejší nebude…

Akú budúcnost predpovedáte svetu?
Jaro: Speje k sebazáhube. Jednoducho je dlhodobo neudržatelné, aby severná cast sveta žila na úkor južnej a aby jedna krajina urcovala dianie a smerovanie vo svete. Skôr alebo neskôr to musí vybuchnút. Tak ako to buchlo v septembri minulého roka v najdemokratickejšej krajine sveta…
Jožo Krtko: Súhlasím s Jarom

Ak sme na nieco zabudli, možno to chcete povedat na záver…
Jožo Krtko: Práve sme na Internete spustili našu stránku www.toypistols.host.sk v znamení motta spolocnosti: „Prispôsob sa, alebo zdochni!“. Bojuj za to, aby to tak nemuselo byt!