Rozhovory : CEROKÝZ (2003)

Mohly by jste prestavit kapelu a sebe?
Krtko: Sme z Banskej Bystrice, fungujeme od roku 1995, ale o kapele sa dá zhruba hovorit od roku 1998, resp. 1999. V súcasnosti hráme v zostave Jožo Krtko (gitara, obcas spev), Jaro (spev), Kosto (basa), Dudo (bicie). Na konte máme dva demáce, dva albumy: “Len na lekársky predpis!“ a „Sme prasatá“.

Máte mimo kapelu Toy Pištols nejaké jiné hudební aktivity?
Jaro: Nie, myslím, že každému z nás stací aj jeden zverinec…

Které kapely ovlivnují tvorbu Toy Pištols?
Jaro: Nenazval by som to ovplyvnením, skôr inšpiráciou. Každý z nás pocúva iný druh hudby (nielen punkovej) ale zhodneme sa na Davovej Psychóze a urcite aj na Znouzectnosti a Jaksi Taksi.
Kosto: Z punku rozhodne Davová Psychóza, ZNC a Toy Dolls, ale co sa mna týka je toho vela aj mimo punkovej hudby.
Krtko: Poviem Ti to tak, že mám zbierku zhruba 400 punkových nosicov, ale v poslednej dobe nemám co pocúvat. Kopa toho tzv. punku mi lezie na nervy, lebo je to mrtve – hlavne textovo, ale aj hudobne. Kapely si ako na bežiacom páse serú do huby. Netvrdím, že my sme svätí – album „Len na lekársky predpis“ je tomu co hovorím podobný, na „Prasatách“ je to o dost lepšie a verím, že na dalšom albume to bude úplne O.K.

Jak probíhala zmena zpeváka? Odrazil se v necem odchod Krtka a príchod Jara?
Kosto: Je to naozaj tažké pre nás všetkých, ja som mal vždy problém zapamätat si mená clenov našej kapely a teraz pribudlo dalšie… Co sa týka Krtka, celkom sa uzavrel do seba a vôbec s nami nekomunikuje…
Jaro: Ja sa s tým vyrovnávam dodnes a ako už povedal Kosto, Krtko to nezvládol vôbec. Zacal vela pit, coho výsledkom je aj jedna z jeho posledných piesní nazvaná Okenák. Ide o autentickú piesen opisujúcu jeho premeny po tom, co zacal nadmerne konzumovat okenu…
Krtko: Jaro mi závidí, že tak pekne spievam, lebo on vrždí ako cinkulár. A co sa týka skladby Okenák, je to o nom – život so svojou družkou jednoducho nezvláda a zavše svoje skutky pripisuje iným ludom ha -ha.

Dá se nekde sehnat vaše prvotní nahrávka Portréty idolov?
Krtko: Nedá. Vlastne dá, ale iba u mna – že by som Ti to nahral, ale neviem, ci by Ti to stálo za to. Je to nahrávané na diktafón a je to totálna recesia adekvátna nášmu vtedajšiemu veku a zmýšlaniu. Momentálne sme niekde úplne inde.

Momentálne máte vyprodané vaše LP Len na lekársky predpis. Bude ješte nekdy k dostání?
Krtko: Akurát nedávno znovu vyšlo v reedícii u jedného z mála fungujúcich DIY labelov na Slovensku – Hirax Records (nieco ako Papagájuv hlasatel). Bude sa dat zohnat aj v Cechách, pravdepodobne práve cez Papagájovho hlasatele a aj v Dirty distro. My by sme ho už neboli vydávali, pretože pre nás je v súcasnosti takmer bezpredmetné. Kedže nám to ponúkol Hirax, tak sme súhlasili.

Jak by jste charakterizovali kapelu, jako politickou nebo apolitickou? Zajímáte se o svinstva tohoto sveta kolem sebe, nebo to jde mimo vás?
Jaro: Nehovoril by som o kapele ako celku – nemám právo hovorit za druhých. To co sa deje okolo však urcite ovplyvnuje naše postoje a názory. Nežijeme predsa na opustenom ostrove, vidíme co sa deje okolo a na mnohé veci, s ktorými nesúhlasíme chceme reagovat. A na to využívame hudbu.
Kosto: Ja som si vždy politiku držal od tela, ale každý casom zistí, že to co sa tu deje sa jednoducho prehliadat nedá.
Krtko: Album „Len na lekársky predpis“ je takmer apolitický, album „Sme prasatá“ z väcšej casti politický a budúci album bude urcite silne politický. Nechaj sa prekvapit…

Co pro vás znamená být PUNK?
Jaro: V prvom rade alternatívu skostnatelému systému, ktorý nie je ani zdaleka taký „dokonalý“ ako o sebe vyhlasuje. Pod pojmom alternatíva myslím aj alternatívu kultúrnu a možnost v rámci nej slobodne vyjadrovat názory a postoje. Myslím si, že je to v dnešnom svete jedna z posledných možností slobodného myslenia a relatívne nezávislého konania. Nikdy som punk nepovažoval za názorovo alebo kultúrne jednotný, skôr naopak – a to mi práve vyhovuje.
Krtko: Pokus snažit sa rozmýšlat a žit co najmenej zdegenerovane.

Jakej máte názor na EÚ a NATO a na Punk and Skins United?
Jaro: Myšlienka zjednotenej Európy nie je na prvý pohlad zlá, ale v podstate ide iba o iný druh kolonializmu – tentokrát ekonomického. Po páde komunizmu v Európe získal západ obrovský nový trh pre svoje produkty – a o tom in vlastne išlo. Ak sa pozrieš na to, co dnes môže východná Európa ponúknut západu, zistíš, že okrem lacnej pracovnej sily skoro nic. Vdaka sile kapitálu a technologickému náskoku pôsobí západ na väcšinu krajín východnej Európy likvidacne a diskriminacne – a na vykoristovaní sa jednotná Európa vybudovat nedá. NATO, to je kategória sama o sebe. Vojenský pakt predsa nemôže garantovat mier. To sú iba reci politikov pre menej chápavejších spoluobcanov. Vojaci vždy boli a budú nadržaní bojovat, najmä ak sú sklady plné munície, prípadne treba vyskúšat nový druh zbrane. Potom už stací iba nájst dôvod, nepriatela a dalšie zasievanie nenávisti sa môže zacat… Dianie v Punk and Skins United nesledujem, takže k tomu sa vyjadrit neviem.
Kosto: Myslím, že Jaro to vystihol presne…
Krtko: K EU a NATO sa v dostatocnej miere vyjadril Jardo a ja sa s ním stotožnujem. K Punk and Skins United Ti poviem tolko, že ja delím ludí na normálnych a kokotov. To znamená, že medzi punks je kvantum kokotov a takisto aj medzi Oi!, ci Sharp. Takisto je aj tam, aj tam množstvo ludí, ktorí sú úplne v pohode. Pri Oi! mám však castokrát divný pocit, lebo mnohí z nich hrajú na dve strany a castokrát to koncí tak, že sa pridajú k silnejšej strane – k nazi (aspon na Slovensku). Dalšia vec je, že niektorí z nich vyvolávajú zbytocné konflikty s punks aj sami so sebou. Takže z Punk and Skins United mám dost zmiešaný pocit.

Podporuje nekdo z kapely nejaké anarchistické aktivity, jste aktivní v A-hnutí?
Jaro: Že by sme nejak prekypovali aktivitou, tak to teda nie. Ale chystáme na Slovensku beneficný koncert pre ABC, termín ešte nie je známy, bude však urcite zverejnený na našej stránke www.toypistols.host.sk.
Krtko: To je na dlhšiu debatu. Ak chceš môžem sa s Tebou na túto tému porozprávat, ale do zinu to urcite dávat nebudem. Nikdy nevieš, kto ho môže cítat…

Jakej máte názor na kepelu Iné Kafe?
Kosto: Ich prvý album „Situácia“, ktorý bol celkom O.K. a ku ktorému sa už ani kapela sama nepriznáva, bol podvodom pre punkácov. Z punkovej kapely sa vykluli druhí Backstreet Boys. Jedni z množstva bastardov, co využívajú muziku pre blahobyt a robia debilov sami zo seba. Fuck off!
Jaro: Už roky negatívny. Možno chvílu trvalo, kým aj v Cechách pochopili, že títo páni sú iba mediálnym produktom produkcného domu Forza, ktorí si z nich popri iných aktivitách spravil dobre výnosný kšeft. Neviem, ci to páni z Iné Kafe nevedeli, alebo sú natolko tupí, že im je to jedno – ale to už je ich problém.
Krtko: Iné kafe sú iba špicka ladovca, ktorý je nad vodou. cast, ktorá je pod vodou, tú nevidíme, alebo nechceme vidiet. Do tej patria kapely, ktoré sú na tom podobne a to napríklad: Visací Zámek, Zóna A, súcasné SPS, Slobodná Európa, Plus mínus – ktorý sa strašne rýchlo snažia zašit do undegroundu, ale faktom zostáva, že z Iného kafe odišli kvôli prachom – a kopa dalších. Je toho hodne – na ktorúkolvek stranu sa pozrieš, máš z coho grcat.

Co vy a armáda, byly jste na vojne, nebo jste odpíraci?
Jaro: Ja a Kosto máme modré knižky, Krtko bol na civilke a jedine Dudo si to odkrútil na tvrdo.

Letos jste meli spoustu koncertu a akcí zrušených. Co je toho pricinou?
Krtko: Minule som to pocítal. Na Slovensku je zhruba 20 miest, kde môže hrat punková kapela – aj to nie každá – len tie „známejšie“. Z toho asi 15 klubov. Ked budem konkrétny, jeden náš koncert odpadol kvôli intervencii fízlov a primátora mesta, další kvôli rekonštrukcii klubu, další kvôli docasnému uzavretiu klubu… Ak je to možné, snažíme sa íst hrat tam, kde bol koncert zrušený.

Chcete neco vzkázat punx, kterí budou toto císt?
Jaro: Iba tolko, aby zostali sami sebou.