Oi!Smršt (2003)

Mohly by jste prestavit kapelu a sebe?
Krtko: Sme z Banskej Bystrice, fungujeme od roku 1995, ale o kapele sa dá zhruba hovorit od roku 1998, resp. 1999. V súcasnosti hráme v zostave Jožo Krtko (gitara, obcas spev), Jaro (spev), Kosto (basa), Dudo (bicie). Na konte máme dva demáce, dva albumy: “Len na lekársky predpis!“ a „Sme prasatá“.

Na zacátek tradicní dotazy. Jakej styl hrajete? Jak dlouho? Sestava? Odkud jste atp.?
Jaro: Kapela existuje asi od roku 1995, v súcasnosti hráme v zostave Jožo Krtko (gitara), Kosto (basa), Dudo (bicie), a ja (spev) a sme z Banskej Bystrice. Štýl nebudem charakterizovat – ked už chce niekto vytvárat škatulky, nech si to sám zaradí do takej, aká mu vyhovuje. Ja však takéto delenie nemám rád.

Kolik alb jste zatím vydali a jaká? Úcastnily jste se nejaké kompilace?
Jaro: Albumy sú dva – Len na lekársky predpis a Sme prasatá + ešte nejaké tri demáce…
Krtko: Kompilácie väcšinou ignorujeme. Na jednej však predsa sme – myslím, že sa to volalo Slováci na nohy 3, zaciatkom budúceho roka asi vyjde live kompilácia Detonator Fest, na ktorej budú kapely, ktoré hrali na tomto punk feste v Ostrave v máji roku 2002 – my tam budeme tiež.

Hrajete pravidelne? Jak casto?
Jaro: Snažíme sa hrat tak casto ako nám to okolnosti dovolia, ale koncerty sú castokrát na poslednú chvílu zrušené – podotýkam, že nikdy nie kvôli nám…
Krtko: V priemere 2 krát do mesiaca. Nechcem ani casteješie hrávat – lebo by to bol cvok haus. Dalším faktom je že na Slovensku sa ani castejšie hrávat nedá. Dovolím si tvrdit, že momentálne patríme zo slovenských punk kapiel k najcastejšie koncertujúcim.

Máte docela zajímavej název, jak vzniknul?
Krtko: Vcelku náhodne. Asi od roku 1992 mi jeden náš bývalý clen stácal punk CD na kazety a na konci, ked zostalo miesto, vždy nieco dohral na syntetizátore – nejakú debilinu a nazýval to Toy Pištols.

Jsou nejaké kapely s kterýma hrajete casteji než s ostatníma?
Jaro: My sme skôr radi, ak je s nami niekto ešte vôbec ochotný hrat… Väcšinou to s nami vydržia iba raz…
Krtko: Jardo to trochu prehána. V pití a zábave po koncertoch však nemáme mieru. Našim trendom je dávat šancu mladým garážovým kapelám, o ktorých nikto nevie. Tiež sme si dali také predsavzatie, že nebudeme na koncertoch, ktoré robíme my, alebo kam nás pozvú a môžme ovplyvnit výber kapiel hrávat s kapelami, ktoré sú na kompiláciách Punk Rock Made In Slovakia 1, 2, 3 … (Tieto kompilacky vydal Universal a pár ludí sa na nej pekne nabalilo. Kapely nedostali za úcast nic, iba CD. Piesne na nich majú všetky známejšie kapely vrátane Zóny A a bohužial aj Davovej Psychózy. Nezúcastnil sa ich iba Konflikt, my a neznáme garážovky). Vieme, že mnoho z tých kapiel na nás zanevrelo a zanevrie, ale kým nám to nevysvetlia, tak bohužial…

Máte nejaký oblíbený klub, ve kterém hrajete? A proc tomu tak je?
Krtko: Pieštany – King´s Pub. Sú tam v pohode ludia a v pohode organizátor…

Cítíte se být ovlivneni nejakou kapelou?
Jaro: Urcité vplyvy urcite sú ale sú rôzne. Nemáme nijakú spolocnú, ktorú by sme obzvlášt preferovali – snád okrem Davovej Psychózy, ktorú máme radi všetci.
Krtko: Budem hovorit za seba. Mám také tri obdobia. Prvé – zaciatok 90-tych rokov: The Clash, Toy Dolls, Zóna A…, druhé – polovica 90-tych rokov: ZNC, Toy Dolls, Ramones… a tretie – koniec 90-tych rokov + nové storocie: Davová Psychóza, Jaksi Taksi, dlho – dlho nic a potom zopár kapiel z predchádzajúcich období. V súcasnosti mám vyše 400 punkových nosicov a castokrát sa mi stane, že si nemám co pustit.

Kde berete inspiraci, když tvoríte hudbu?
Krtko: V dobe, v ktorej žijeme. Stací sa pozriet okolo seba a hned nájdeš kopu vecí, z ktorých sa ti chce zvracat.

O cem jsou vaše texty?
Krtko: Na albume „Len na lekársky predpis“ sú viac – menej o zábave – sem tam nejaká politika, na „Sme prastá“ je to už trošku politickejšie, ale stále je tam kopec irónie. Na novom albume budú tvrdé a silne politické – bude sa v nich hovorit o nezmyselnosti vojen, na ktorých bohatnú tí, ktorí ich spôsobujú, o násilí v rodine, na uliciach, o chorobnosti systémov… nechaj sa prekvapit.

Jaká je ted situace v punkovým hnutí na Slovenku?
Krtko: Nieco som už nacrtol. Ide o to, co si clovek pod pojmom punk predstavuje. Dá sa pod tým predstavit vcelico možné. Vela kapiel si to u mna posralo úcastou na už spomínaných kompiláciách, lebo tým zavrhli ideály o ktorých spievajú, vlastne mnohé ani nespievajú. Inak by som slovenskú scénu rozdelil na dva prúdy: Komercný (Zóna A, Slobodná Európa, Horkýže Slíže…) a nekomercný (Davová psychóza, Nonconformist a taktiež my…). Ja to vidím tak, že kapely ako Slobodná Európa v minulosti priniesli vela, ale v súcastnosti je najvyšší cas na to, aby ich niekto nakopal do riti. Inak je tu 20 miest, kde môžu hrat punk kapely, z toho na 15-tich skoro všetky (na tých piatich iba tie „známejšie). Ludia sú na tom názorovo dost divne – mnohí vlastne ani nevedia, co pre nich punk znamená. Žiadny názor, žiadny postoj – iba naucené formulky a splasnuté círo. Tým netvrdím, že je to tak u nás všade a že všetci punks sú na tom takto. Kopu však tento opis vystihuje.

Jakej je váš názor na Skins and Punks United?
Jaro: Ako som už predtým povedal, nemám rád škatulkovanie. Vždy som ludí delil iba na dve skupiny – na tých, ktorí dokážu slobodne a samostatne rozhodovat sami o sebe a tých druhých, ktorí sa dávajú iba slepo viest (ci už politickými, náboženskými alebo ideovými vodcami). Žiadne iné delenie neuznávam a preto ani dianie v Skins and Punks United nesledujem – nezdá sa mi totiž správne posudzovat ludí iba podla toho, ku ktorému hnutiu, ci smeru sa hlásia.
Krtko: K Punk and Skins United Ti poviem tolko, že podobne ako Jaro, aj ja delím ludí na normálnych a kokotov. To znamená, že medzi punks je kvantum kokotov a takisto aj medzi Oi!, ci Sharp. Takisto je aj tam, aj tam množstvo ludí, ktorí sú úplne v pohode. Pri Oi! mám však castokrát divný pocit, lebo mnohí z nich hrajú na dve strany a castokrát to koncí tak, že sa pridajú k silnejšej strane – k nazi (aspon na Slovensku). Dalšia vec je, že niektorí z nich vyvolávajú zbytocné konflikty s punks aj sami medzi sebou. Takže na Punk and Skins United mám dost zmiešaný pocit.

Jak jste se vubec k hraní punku dostali?
Jaro: Tak to by som aj ja rád vedel… Jožo sa ma raz opýtal, ci by som nechcel spievat namiesto neho, ja blbec som súhlasil a dodnes som sa z toho nespamätal…
Krtko: Už od malicka som chcel hrat v kapele a ja ked nieco chcem, tak väcšinou to aj dosiahnem.

Máte nejaký oblíbený fotbalový klub? Co si myslíte o hooligans?
Jaro: O fotbal sa nezaujímam – práve pre násilie, ktoré je castokrát jeho súcastou.
Krtko: Kedže som z Banskej Bystrice, tak je to Dukla Banská Bystrica. Od detstva som chodil spolu so starým otcom na zápasy. Teraz už chodím ovela menej. Co sa týka hooligans, tak škoda slov. Použijem však citát z textu kapely Infection: „…hooligans jsou svine zasraný, hodne stupidní spusob jak žít!…“ 80% z hooligans sú fašistické svine, a to je vážny problém. Tí ostatní mi až tak nevadia.

Máte nejaký plány do budoucna?
Jaro: Udržat sa pri mojich kolegoch z kapely pri živote – ak zvládnem to, potom už asi všetko.

Na záver otázka do vašeho soukromí… Máte nejaký sexuální úchylky (neobvyklá poloha, místo, praktika) (na tuto otázku nemusíte odpovídat, ale ctenáre to vždycky nejvíc zajímá)…
Krtko: Niekolkokrát som rozmýšlal nad tým, aké by to bolo nasrat niekomu do úst. Takže taký zdravý fecal. Každopádne by som chcel byt hore – ten ktorý serie. Naopak by ma to nebavilo.
Jaro: Vidíš a s týmto nás Jožo už dlho otravuje, ale nikto z nás sa nechce dat nahovorit na túto jeho výstrednost.

Ode me je to vše, chcete ješte neco dodat?
Krtko: Ak chcete vediet nieco viac o nás, pozrite si našu stránku www.toypistols.host.sk. Držíme palce tvojmu zinu – nech sa Ti darí.

Chcete nekoho pozdravovat neco vzkázat nebo tak neco?
Krtko: Zostante sami sebou!